Ciekawostki

Logo firmowe – stara oczywista prawda

Logo firmowe można metaforycznie porównać do nakazu jazdy w stronę naszego produktu lub usługi. Jeśli zostało nieprofesjonalnie zaprojektowane, od samego początku może źle komunikować, a tym samym nie kojarzyć się z naszą firmą, lecz z tą konkurencyjną. Przecież nie o to chodzi, nieprawdaż?

Właściwa droga to właściwe logo firmowe

W dzisiejszych czasach droga poszukującego oferty klienta znacznie się wydłużyła. Nadmiar informacji, atakujące z każdej strony reklamy, liczna konkurencja to czynniki decydujące, że osoba, która z początku była żywo zainteresowana znalezieniem najlepszej dla siebie oferty zaczyna być znużona „przebytą drogą”.

Jeżeli taka osoba dotrze do Twojej oferty, to znaczący wpływ na to czy przystanie na chwilę czy ruszy szukać dalej będzie odgrywało m.in. logo firmowe.
Daj się poznać już od samego początku jako firma rzetelna, trzymająca się zasad oraz pewna kierunku jaki chce realizować. Jeżeli Twoje firmowe logo jest słabej jakości wiedz, że klient choć może już zmęczony dalszym szukaniem, poszuka innej oferty.

Stara oczywista prawda

Kiedy dokładnie zaczęto stosować w reklamie pierwsze perswazyjne techniki sprzedaży? Zapewne było to bardzo dawno temu, jednak pomijając starożytność oraz średniowiecze można przyjąć, że stało się w momencie wynalezienia przez Gutenberga druku (ok. 1450r.)

Po co właściwie ten wstęp? Otóż po to, aby dać pewne wyobrażenie rozwoju technik perswazyjnych, mających poprzez tekst oraz obraz docierać do klienta w taki sposób, aby nie było wątpliwości, dlaczego powinien dokonać takiego, a nie innego wyboru.

Dzisiejsze czasy obfitują w możliwości, o których wielcy tamtych czasów mogli jedynie pomarzyć. Niesie to ze sobą również pewne ryzyko. Związane jest ono z nadmiarem informacji. Jak podają różne źródła prawie wszyscy jesteśmy wzrokowcami. Na dzień dzisiejszy można śmiało stwierdzić, że ta funkcja pełni nieocenioną pomoc w błyskawicznej ocenie tego co jest profesjonalne i budzi zaufanie od tego co na pierwszy „rzut oka” nie zachęca do jakiejkolwiek interakcji.

Daj się poznać z dobrej strony

Jak powyższe akapity mają się do firmowego logo? Dzięki należycie zaprojektowanemu dla Twoich potrzeb logo możesz od samego początku wysyłać do osób zainteresowanych nabyciem Twojej usługi/produktu subtelne sygnały, że jesteś graczem wartym uwagi. Jeżeli dodatkowo spełniać będziesz oczekiwania klientów dotyczące najróżniejszych etapów wzajemnej współpracy to sukces jest w zasięgu ręki. Dodatkowo i co jest bardzo istotne upływający czas pozwala odróżniać ziarno od plew, a dokładniej firmy poważane od tych ignorowanych.

Co składa się na zaskakujące logo firmowe?

Przede wszystkim współpraca, która jest na takim poziomie, by wzbudzać zaufanie, że projekt zostanie poprowadzony od samego początku do końca na najwyższym poziomie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów:

projektowane logo powinny sugestywnie akcentować, czym dana firma się zajmuje. To klucz do dobrego znaku. Po pierwsze, gdy symbolem danej firmy jest coś, co kojarzy się z jej branżą – jest łatwiej zapamiętywane przez klientów. Po drugie – osoby, które zetkną się z takim logo, intuicyjnie będą wiedziały, czym dana firma się zajmuje,
projektowane logo powinno nieść przesłanie o polityce firmy. Jeśli dana firma jest nowatorska – jej logo firmowe musi także być nowoczesne. Jeśli dana firma ceni tradycję – takie też powinno być jej logo. Spójność przekazu to podstawa w skutecznej komunikacji,
projektowane logo powinny być skuteczne. Ten punkt mógł Ciebie rozbawić, ale wciąż widuje się znaki firmowe, które są nieestetyczne, nieczytelne lub zupełnie niedobrane dla danej firmy. Producent smoczków dla dzieci, który za swój symbol wybierze potwornego, ziejącego ogniem smoka, nie powinien liczyć na sukces. Młode mamy mogą nie docenić jego poczucia humoru i wybrać smoczek firmy, która swe logo utrzymała w pastelowych barwach, chociaż jest znacznie mniej wymyślne od pierwszego.

.

Nadal często zdarza się, że logo firmowe wykonane są w pośpiechu albo jako tymczasowa prowizorka, mają błędy, które potem trzeba w nieskończoność poprawiać.

Logo zaraz po realizacji zamówienia powinny być gotowe, aby dobrze Ci służyć. Tylko takie pomogą Ci stać się rozpoznawalnym. Tylko takie będą łatwo się kojarzyć z Twoją firmą, a przede wszystkim będą zachwycająco skuteczne.