Ciekawostki

Dobre logo firmowe, zachęci, czy zniechęci

Logo firmowe, jakie ma zadanie?

Choć dobieramy czcionkę i elementy graficzne do typu działalności danego przedsiębiorstwa, jego charakteru oraz grupy docelowej, która jest głównym odbiorcą jego usług lub produktów, to jednak Ty, wybierasz końcowy efekt naszej pracy. Dlatego opracowaliśmy krótki przewodnik, pomagający podjąć decyzję.

Przede wszystkim dobre logo firmowe musi iść w parze z branżą, w jakiej Twoje przedsiębiorstwo działa. Antyczna czcionka nie będzie licować z firmą informatyczną, a kubiczne, futurystyczne kształty mogą się nie spodobać klientkom salonu piękności. Loga muszą być spójne z profilem przedsiębiorstwa, bo są często pierwszym elementem, jakie potencjalny klient zauważa, choćby na plakacie, ulotce lub banerze. Logo jest Twoją forpocztą.

Badania wykazały, że większość decyzji podejmujemy podświadomie w ułamkach sekundy, tak więc to właśnie logotyp może klienta zachęcić lub zniechęcić. Przy projektowaniu uwzględniamy zarówno Twoją wizję, jak i nasze doświadczenie. Dlatego częściej ważniejsze od subiektywnej oceny zamawiającego jest zastanowienie się, czy trafia on do grupy docelowej, czy przyciąga ich uwagę. Biorąc pod uwagę przedstawione przez nas projekty, warto zapytać o opinię kogoś, kto reprezentuje potencjalnego klienta. Jego zdanie może dać obraz, jak logo będzie postrzegane przez opinię publiczną.

Logo firmowe, a przekazywana wartość

Drugą ważną kwestią są wartości, jakie dane logo firmowe implikuje. Warto się zastanowić, co chcesz poprzez projekt graficzny przekazać. Czy Twój logotyp ma oddawać energię i zaangażowanie, z jaką firma świadczy usługi? A może ma informować o tradycji i stabilności, z jaką od lat funkcjonuje na rynku?

Zupełnie inaczej będzie wyglądać projekt dla instytucji kultury, której główną wartością jest przykładowo promocja sztuki, a zupełnie inaczej dla agencji turystycznej, organizującej wyjazdy surwiwalowe. Warto porównać logo z pojęciami, z którymi chcesz, by Twoja firma się kojarzyła. Czy oddaje sposób, w jaki Twoja instytucja działa? Czy jest tożsame, z wartościami i celami, do których w Twojej branży dążycie? Logo może być nośnikiem idei i uczuć. Warto to wykorzystać, bo wielu ludzi ma pamięć wzrokową. Łatwiej będzie im zapamiętać znak firmowy, podświadomie kojarzący się z odczuciami, jakie dana firma w nich wywołuje.

Podoba się to logo firmowe?

Trzecim na naszej liście aspektem jest to, czy logo firmowe podoba się Tobie. Choć pisaliśmy wyżej, że ważna jest opinia Twoich klientów, to jednak logo ma patronować Twojej pracy i działalności. Jeśli propozycje naprawdę nie znajdują Twojego uznania warto rozważyć prośbę o kolejne projekty. Logo firmowe jest najważniejszym elementem identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa, to na nim opierają się projekty wizytówek, papeterii i strony WWW. Jeśli dane logo nie budzi Twojego entuzjazmu, nie będziesz umiał z przekonaniem się nim dzielić. Stracisz okazję do budowania marki. Każde logoma sobie tyle mocy, ile jesteś w stanie mu przekazać. To może brzmieć jak truizm, ale czy będziesz wręczał z przekonaniem swoje broszury klientom, jeśli nie będziesz przekonany, że są ładne i estetyczne?

Podsumowując, by dobrze dobrać logo firmowe do swojej działalności trzeba skupić się na trzech aspektach:
• czy logo firmowe trafia do grupy docelowej, do jakiej swoje produkty lub usługi kieruje dana firma lub instytucja?
• czy logo firmowe  tożsame jest z wartościami, jakimi dana instytucja się kieruje? Czy oddają jej charakter? Czy kojarzą się z branżą?
• czy logo firmowe  budzi pozytywne uczucia u ludzi, którzy na co dzień będą z nim obcować, czyli w Tobie i Twoich pracownikach? Czy Ci się podoba i czy chętnie będziesz nim stemplował swe dokumenty i materiały reklamowe?

Jeśli odpowiedz sobie na te pytania łatwiej będzie Ci wybrać najwłaściwsze logo z naszych propozycji.